Kde nás najdete?

Vstup

Areál vodárenské věže se nachází na rohu ulic Korunovační a Na Výšinách. Vstup do věže je zelenými dveřmi po schodech z ulice Na Výšinách 1. Vstup do  kluboven a knihovny je přes dvůr z ulice Korunovační. Vstup do  divadelního sálu je z ulice Na Výšinách 1.

Jak k nám?

Nejbližší tramvajové zastávky jsou Letenské náměstí, Sparta a Korunovační. Nejbližší stanice metra jsou zastávky metra A — Hradčanská a metra C — Vltavská. Ze zastávky metra A — Hradčanská lze využít denní linky tramvají 1, 8, 25, 26 do zastávky Sparta nebo Letenské náměstí. Ze zastávky metra C - Vltavská lze využít denní linky tramvají 1, 12, 25 do zastávky Letenské náměstí nebo Korunovační.

Adresa

Vodárenská věž Letná, Na Výšinách 1, Praha 7

Otevírací doba

Venkovní areál věže je otevřen veřejnosti celý týden od 10:00 do 18:00. Samostatné prohlídky historické budovy jsou možné vždy ÚT, ČT, SO, NE od 14:00 do 18:00. Přístavbu je možné navštívit v rámci kulturního programu.

Spoje

Parkování

Bezbariérový přístup

Kontakty

Fakturační adresa

Vodárenská věž Letná
Na Výšinách 1000/1, Praha 7, 170 00
IČ: 452 428 79 č.ú.: 2003070003/6000

Sídlo provozovatel

Dům dětí a mládeže Praha 7,
Šimáčkova 16,
Praha 7, 170 00

Kontakt na provozovatele

Dům dětí a mládeže Praha 7,
Šimáčkova 16,
Praha 7, 170 00

Městská část Praha 7

U Průhonu 1338/38
Praha 7, 170 00

Náš tým

Ing. Matyáš Peterka

Vedoucí vodárenské věže

+420 736 200 549

peterka@ddmpraha7.cz

MgA. Josef Hervert

Produkční

+420 604 830 668

hervertj@ddmpraha7.cz

Mgr. Jiří Svoboda

Ředitel DDM Praha 7

+420 602 157 844

svoboda@ddmpraha7.cz

Tomáš Bartoň

PR, správa webu

+420 606 035 474

info@ddmpraha7.cz

Mgr. Božena Vašíčková

Hlavní knihovnice

+420 606 466 313

knihovna@ddmpraha7.cz

Eva Maierová

Recepční

+420 778 427 841

e.maierova@ddmpraha7.cz

Ke stažení

Za císařpána

V 80. letech předminulého stolení si Obec pražská objednala na vrcholu letenského kopce novou vodárenskou věž. Tu archektonicky zpracoval inženýr Jindřich Fialka. Stavět se začalo v roce 1887 pod dozorem stavitelů Karla übschmanna a Františka Schlaffera. A už v roce 1888 stála věž celá – to byla rychlost! Vše za pouhých 71 445,34 rakousko-uherských zlatých.

Technologické vybavení včetně reservoáru dodala firma Breitfeld – Daněk a spol. Ozdobné zábradlí dodala zámečnická dílna J. Bittnera a věžní hodiny firma L. Hainz.

Zdroj vody nebyl o moc jiný než dnes. Letná a Bubeneč byly zásobovány pitnou vodou z Kárané. Ta se udržovala v reservoáru o výšce 4,5 m, průměru 8,25 m a objemu 197,1 m³ z ocelového plechu a vnitřní rourou pro komín o průměru 3 m.

Turbulentní doba před I. světovou válkou si vybrala daň i na naší věži. Poruchovost a celkově vyšší poptávka po tekoucí vodě vedla k ukončení hlavní činnosti vodárenské věže. Vodojem fungoval pouhých 25 let. V roce 1913 vytekla voda z naší Vodárenské věže naposledy.

Mezi válkami

Když už věž nemohla sloužit jako vodojem, sloužila alespoň jako vyhlídkové místo. K tomu ideálně slouží ochoz s arkádami s toskánskými sloupy a ozdobným zábradlím vytvořeným pomocí balustrových kuželek. Celý ochoz je pak nesen kamennými krakorci.

Nad úrovní ochozu najdeme dvoustupňovou stanovou střechu s rozměrnými vikýři na bocích ukončenou sloupkovým nástavcem s hodinami se čtyřmi ciferníky. Celá věž je pak postavena v novorenesančním stylu.

Bohužel ale ani tento nový účel věži nevydržel dlouho. Rozhled omezila rychle rostoucí zástavba. Hlavně „Molochov“, který se nachází na jižní straně věže. Rozhled tak zůstal jen ke stadionu fotbalové Sparty.

Období komunismu

I když věž už nesloužila jako vodojem, stále nesla svůj industriální význam. V jednotlivých patrech se zřídily skaldy pro armatury, vodovodní potrubí a další technické prvky. Nicméně i to po čase přestalo dávat smysl, a tak se tyto prostory předělaly na obytné. Bydleli zde hlavně zaměstnanci města – strojník, vodák a topič. Později u nás dokonce bydlel i spisovatel Václav Čtvrtek.

V 70. letech v rámci akce „Z“ byla dostavěna přístavba, která dodnes má multifunkční využití. Nicméně svůj hlavní úkol měla jasný. Jako celý areál sloužit od roku 1978 dětem a mládeži, což platí dodnes.

Po sametu

Hned z kraje devadesátých let byla věž prohlášena za kulturní památku, nicméně bez větších stavebních zásah postupně chátrala. To se naštěstí změnilo v roce 2016, kdy začala velká rekonstrukce podle návrhu ateliéru Petr Hájek ARCHITEKTI. Povedlo se zachovat původní ráz technické budovy, ale s citem ji vnuknout nový nádech 21. století.

Dnes věž stále slouží Domu dětí a mládeže Praha 7 a MŠ Na Výšinách. Krásně tak plní svou multifunkční podstatu. Najdeme zde kroužky pro děti, vzdělávání mládeže, sousedskou knihovnu, galerii pro veřejnost, divadlo a mnoho dalšího.

Z hlediska architektury je komplex pečlivě zrekonstruován. Při úpravách byly zachovány všechny vrstvy historie od založení až do současnosti. Nerozlišujeme ani nekategorizujeme jednotlivé části architektury a zachováváme je bez rozdílu. Výsledkem je stavba, která společně prezentuje kvalitu uměleckého řemesla a detailů různých období. Naleznete zde vedle sebe fládrované okno z 19. století, dveře z 50., 60., 70. let 20. století. Hliníková okna 21. století, bakelitové, mosazné, ocelové kování. Vše v prostorové koláži architektury tak, jak ji vytvořil čas.

Divadelní spolky

Divadlo Terminus

Je divadelní platforma, složená z herců, režisérů, dramaturgů, výtvarníků a hudebníků, kteří mají touhu si dělat divadlo po svém…

Číst více

Blančiny bílé boty

Improvizační skupina Blančiny bílé boty, jejíž název vznikl stejně jako vznikají všechna představení — improvizací…

Číst více

Storytelling — Justin Svoboda

Storytelling je vyprávění příběhů. Je to návrat a znovuobjevování hluboce zakořeněné tradice vyprávění. Je to ta nejpřirozenější lidská činnost i umění zároveň…

Číst více