Kde nás najdete?

Vstup

Areál vodárenské věže se nachází na rohu ulic Korunovační a Na Výšinách. Vstup do věže je zelenými dveřmi po schodech z ulice Na Výšinách 1. Vstup do  kluboven a knihovny je přes dvůr z ulice Korunovační. Vstup do  divadelního sálu je z ulice Na Výšinách 1.

Jak k nám?

Nejbližší tramvajové zastávky jsou Letenské náměstí, Sparta a Korunovační. Nejbližší stanice metra jsou zastávky metra A — Hradčanská a metra C — Vltavská. Ze zastávky metra A — Hradčanská lze využít denní linky tramvají 1, 8, 25, 26 do zastávky Sparta nebo Letenské náměstí. Ze zastávky metra C – Vltavská lze využít denní linky tramvají 1, 12, 25 do zastávky Letenské náměstí nebo Korunovační.

Adresa

Vodárenská věž Letná, Na Výšinách 1, Praha 7

Otevírací doba

Venkovní areál věže je otevřen veřejnosti celý týden od 10:00 do 18:00. Samostatné prohlídky historické budovy jsou možné vždy ÚT, ČT, SO, NE od 14:00 do 18:00. Přístavbu je možné navštívit v rámci kulturního programu.

Spoje

  • Vltavská 1, 12, 25 Korunovační
  • Hradčanská 1, 8, 25, 26 Sparta
  • Náměstí Republiky 8, 26 Korunovační

Parkování

  • S parkovací kartou Prahy 7 — ulice Na Výšinách
  • Návštěvníci — Garáže Letná — ulice Milady Horákové
  • Účinkující a zásobování — ulice Na Výšinách na 15 minut zdarma

Bezbariérový přístup

  • Přístup do přístavby je bezbariérový ze dvora areálu.
  • Přístup do věže je bohužel pouze po schodišti.

Naše historie

Za císařpána V 80. letech 19. století si Obec pražská objednala na vrcholu letenského kopce novou vodárenskou věž. Tu archektonicky zpracoval inženýr Jindřich Fialka. Stavět se začalo v roce 1887 pod dozorem stavitelů Karla Hübschmanna a Františka Schlaffera. A už v roce 1888 stála věž celá – to byla rychlost! Vše za pouhých 71 445,34 rakousko-uherských zlatých. Technologické vybavení včetně reservoáru dodala firma Breitfeld – Daněk a spol. Ozdobné zábradlí dodala zámečnická dílna J. Bittnera a věžní hodiny firma L. Hainz. Zdroj vody nebyl o moc jiný než dnes. Letná a Bubeneč byly zásobovány pitnou vodou z Káraného. Ta se udržovala v reservoáru o výšce 4,5 m, průměru 8,25 m a objemu 197,1 m3 z ocelového plechu a vnitřní rourou pro komín o průměru 3 m. Turbulentní doba před I. světovou válkou si vybrala daň i na naší věži. Poruchovost a celkově vyšší poptávka po tekoucí vodě vedla k ukončení hlavní činnosti vodárenské věže. Vodojem fungoval pouhých 25 let. V roce 1913 vytekla voda z naší Vodárenské věže naposledy.


Více se dozvíte na našich prohlídkách. 🙂


Kontakty

Fakturační adresa

Vodárenská věž Letná
Na Výšinách 1000/1, Praha 7, 170 00
IČ: 452 428 79 č.ú.: 2003070003/6000

Sídlo provozovatel

Dům dětí a mládeže Praha 7,
Šimáčkova 16,
Praha 7, 170 00

Kontakt na provozovatele

Dům dětí a mládeže Praha 7,
Šimáčkova 16,
Praha 7, 170 00

Městská část Praha 7

U Průhonu 1338/38
Praha 7, 170 00

Náš tým

Ke stažení

Divadelní spolky

Je divadelní platforma, složená z herců, režisérů, dramaturgů, výtvarníků a hudebníků, kteří mají touhu si dělat divadlo po svém. Vznikla v roce 2019, s možností vytvořit divadlo ve Vodárenské věži na Letné. Za všechny jmenujme režiséra a herce Marka Němce, herce Jana Holíka, Ondřeje Rychlého, Ladislava Hampla, Jana Jankovského, Václava Vašáka, Barbaru Lukešovou, Lucii Štěpánkovou, Vandu Hybnerovou… Dramaturga – Johanu Součkovou – Němcovou. Výtvarníka – Agnieszku Pátou Oldak. V prvé řadě jde o divadlo činoherní. Dramaturgie divadla se zaměřuje, jak na současnou dosud neuváděnou světovou dramatiku, tak na dramatizace českých i světových literárních pokladů.

Zajímá nás dramatika, která se dotýká člověka žijícího v dnešní době a to ať tématem či jenom tím, že něco zarezonuje v jeho duši.

Menším prostorem Vodárenské věže je také určeno naše další dramaturgické směřování; hry, které zde divadlo Terminus uvádí či bude uvádět, jsou buď monologické – založené na koncentrovaném výkonu jednoho herce či menšího komornějšího obsazení pro dva až čtyři herce. Jsou to hry, které – kromě tématu – kladou důraz na text, krásu slova a na příběh. Kromě objevování nových současných dramatiků pro české publikum, jakým je např. Will Eno, kterého na česká jeviště přivedl právě Marek Němec (nedávno odpremiérovaná hra Middletown v DJKT v Plzni či před delším časem hra Život podle Jonesových v divadle Ungelt) se divadlo Terminus s láskou zabývá i českou klasickou literaturou či dramatizacemi světových literárních děl. Náš repertoár začínáme stavět na dvou komorních inscenacích, které vznikly již v předešlých letech. Utrpení mladého Werthera mělo premiéru v Činoherním studiu v Ústí nad Labem již v roce 2010 a s úspěchem se hraje dodnes. Inscenace Howie a Rookie Lee vznikla v roce 2016 v DJKT v Plzni. Ještě v letošním roce bychom rádi odpremiérovali dva Enovy výrazné dramatické počiny, hru Thom Pain a další monodrama Wakey, Wakey – v českém překladu Budíček. Hra Thom Pain byla ve světové premiéře uvedena v roce 2004 v Pleasance Theatre na festivalu v Edinburghu, kde získala cenu First Fringe. Byla také jedním ze tří finalistů Pulitzerovy ceny. Hlavní a jedinou roli si v režii Marka Němce zahraje Ladislav Hampl. Wakey, Wakey je hra v nejlepším slova smyslu dojemná, přesto však není sentimentální. Je také výsostně divadelní, využívá všeho, co je divadlu dáno. Jednoznačně se vymyká z okruhu textů pojednávajících o smrti – je totiž vtipná a přesto civilní i upřímná a obloukem se vyhýbá obvyklým klišé. Hra měla premiéru v Signature Theatre v New Yorku v únoru 2017. Text přináší neobyčejnou hereckou příležitost pro jednoho herce. A tím bude Václav Vašák (režie Marek Němec).

Terminus byl (a je) původně název hry irského dramatika Marka O´Rowea, kterou režisér Marek Němec uvedl v Divadle v Celetné v roce 2013. Inscenace byla nominována na řadu cen. Terminus znamená Konečná stanice, ale také mezník, hranici, hraniční znamení, konec. Latinský slovník uvádí: „Mezníky byly vždy důležité, ale i posvátné…“ Rádi bychom vytvořili divadlo, kam budete – coby diváci- rádi jezdit až na konečnou, za něčím výjimečným a třeba i posvátným, protože nikde jinde takový vlak nejezdí.

Web divadla

Improvizační skupina Blančiny bílé boty, jejíž název vznikl stejně jako vznikají všechna představení – improvizací. Náš soubor tvoří Bára, David, Filip, Vláďa a Gába. Improvizačnímu divadlu se každý věnujeme už řadu let. Společně hrajeme dva roky. Každý přináší do vystoupení svůj jedinečný temperament, čímž vzniká ten správný mix právě pro improvizaci. Inspirací je nám jak jinak než život sám. V našich představeních nabízíme bezprostřední, komické, ale i vážné výstupy, kterými chceme diváky především pobavit a odlákat jejich myšlenky od každodenní rutiny. Hrajeme jak delší formáty, tak i krátké skeče na témata publika. Nic není předem jasně dáno. Představení tak vznikají přímo na místě před zraky diváků i nás – improvizátorů. Naší domovskou scénou je krásný prostor bývalé vodárenské věže na Letné, kde sídlí Dům dětí a mládeže Prahy 7. Zde nás můžete během roku vidět alespoň jeden čtvrtek v měsíci. Budeme se na Vás těšit a improvizaci – nejen té na divadelních prknech – zdar!



Facebook divadla

 

Storytelling je vyprávění příběhů. Je to návrat a znovuobjevování hluboce zakořeněné tradice vyprávění. Je to ta nejpřirozenější lidská činnost i umění zároveň. Historie se neskládá z událostí, ale z příběhů.

Storytelling je divadelní disciplína, která namísto rekvizit, kostýmů, světel a scény pracuje s fantazií. Příběh se neodehrává před Vámi, ale ve Vás.

Justin Svoboda je milovník příběhů a dobrého jídla. Vypravěč, herec a moderátor. Vysoký muž s modrošedýma očima a šednoucími vousy.

V repertoáru má příběhy pro děti i dospělé snad ze všech koutů světa. Veselé, smutné, k zamyšlení a také příběhy právě vznikající ve spolupráci s publikem.

Web Spotify